A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Váci Egyházmegyei Karitász az Iskolakertekért Alapítvány közreműködésével iskolakert-programot hirdetett meg „Földforgatók” névvel a Nógrád megyei általános iskolák részére
A Földforgatók Iskolakert program a NAK támogatásával és a Váci Egyházmegyei Karitász koordinálásával Nógrád megye teljes területére kiterjedően, pilot projektként valósul meg.
Pályáztunk és sikerrel jártunk!
A program célja, hogy hagyománnyá váljon az ifjúság természetes gyakorlóterepen történő környezeti nevelése, valamint a mezőgazdasági tevékenységet megismerve az ágazati pályaorientáció segítése. A pályázattal lehetővé válik az általános iskolások számára, hogy a kertet, mint élményt, felfedezést, örömet nyújtó közeget tapasztalják meg, és élményeiken keresztül kedvet kapjanak saját területük gondozásához.
Elsődleges cél, hogy felnőttkorban igényként jelenjen meg a kertművelés, és ezt használják az önellátásuk részeként, valamint a fiatalok számára megmutatkozzanak az agráriumban rejlő lehetőségek. A projekt közvetlen célja, hogy a programban részt vevő iskolákban elősegítse a kertészeti tevékenység hosszú távon is jól működő gyakorlatát és egyúttal hozzájárul az agrárszakképzés népszerűsítéséhez.
A program megvalósítása során a bio – kertgazdálkodás tevékenységein keresztül megjelenik az alprogram minden tartalma: az egészséges életmód, életvitel, környezettudatosság, állampolgári felelősség, életút-pályaorientáció, párválasztás, érzelmi intelligencia, szociális készségek, stb. fejlesztése.
A sikeres pályázatnak köszönhetően ehhez kapunk anyagi (szerszámok, csemeték, palánták, vetőmagok), gyakorlati (szakember segítsége tanácsadással, mentorálással) és további pedagógiai – elsősorban a nevelési lehetőségek kihasználására vonatkozó – szakmai segítséget.
ISKOLAKERT
Az iskolakert indítását az Országos Iskolakert-fejlesztési Program, Iskolakert Alapozó Alprogram tette lehetővé 2019-ben, a szükséges eszközök biztosításával és szakmai segítségnyújtással.
A Komplex Alapprogram Életgyakorlat-alapú alprogramja a Magyarnándori Általános Iskola pedagógiai gyakorlatában
Milyen eredményeket akarunk elérni, hogyan jutunk el odáig, céljaink eléréséhez milyen tevékenységeket kell folytatnunk?
Hosszú távú stratégiai célkitűzésünk a tanulók személyiségének, kompetenciáinak fejlesztése komplex élményszerző tevékenységekkel. Céljaink megvalósításához felhasználjuk a már rendelkezésünkre álló módszertani és tárgyi eszközöket, keressük az innováció lehetőségeit és igyekszünk megragadni a kínálkozó pályázatokat.
Fontosnak tartjuk gyermekeink képességeinek sokoldalú kibontakoztatását. Tanulóinknak változatos szabadidős tevékenységeket biztosítunk iskolánkban, a diákok több szakkör közül is választhatnak.
Büszkék vagyunk szakköri munkánkra, a különböző megmérettetéseken elért eredményeinkre. Rendezvényeink, ünnepségeink szintén a társas készségek fejlesztésének, a tanulásfejlesztésnek, az ismeretszerzésnek, a pályaorientációnak kiváló alkalmai.
Nyitottak vagyunk további lehetőségek megragadására, újabb ötletek megvalósítására is.
Iskolakertes tanulóink a tanév végén egy frissítő projektbe fogtak.
Bodzát szedtek, előkészítették, és üde italt készítettek belőle. 😀
Iskolánk 3., 4., valamint 7. osztálya a „FÖLDFORGATÓK” – Iskolakert program keretében ellátogathattak Nógrád megye legnagyobb mezőgazdasági üzemének,
az érsekvadkerti Agroméra Zrt-nek telephelyére.
Ott megismerkedtek a növénytermesztés, és az állattenyésztés nagyüzemi körülményeivel.
Az előadáson, és a szemle során betekintést nyertek a tejtermelő tehenek takarmányozásának, annak előállításának, így a gabonatermesztés fontos fázisaiba.
Ismerkedtek a mezőgazdasági gépekkel, az állattartás fontosságával.
Ismét egy tartalmas, élménydús programban vettek részt Földforgatóink!